Allenogi żel forte

INFOLINIA: 800 153 154
Zdjęcie pani z książką
Porady

Przyczyny i objawy żylaków

Żylaki, czyli widoczne zmiany w obrębie żył, dotyczą ponad połowy populacji osób powyżej 50 roku życia (w tym ok. 65% kobiet i 50% mężczyzn), a także wielu osób młodych. Główną przyczyną tworzenia się żylaków są czynniki genetyczne, jednak coraz częściej mamy do czynienia z żylakami atypowymi, czyli powstającymi na skutek stylu życia i rodzaju wykonywanej pracy, stąd np. stają się one przypadłością osób pracujących w pozycji siedzącej (pracowników biurowych) lub stojącej (fryzjerów, chirurgów, ekspedientek), a także osób wykonujących pracę fizyczną.

Jak powstają żylaki?

Główną przyczyną decydującą o rozwoju żylaków jest genetycznie uwarunkowana nieprawidłowa budowa żył i zastawek żylnych, polegająca na dużej podatności ścian żył na rozciąganie, a także mniejszej ilości zastawek. Powoduje to, że krew płynie w odwrotnym kierunku (występuje tzw. refluks żylny), a dodatkowo dochodzi do deformacji żył. Okoliczności jakie sprzyjają powstawaniu żylaków to długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, ciąża, nadwaga i otyłość oraz schorzenia pojawiające się wraz podeszłym wiekiem (miażdżyca, problemy z sercem).

Żylaki dzielimy na trzy rodzaje :

    • pajączki naczyniowe
    • żylaki siatkowate
    • żylaki głównych pni żylnych

Pajączki naczyniowe, inaczej teleangiektazje, zwane są potocznie „pajączkami”. Do ich powstania dochodzi w wyniku pękania naczynek krwionośnych znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. Teoretycznie nie stanowią one większego zagrożenia dla zdrowia, niemniej mogą być symptomem poważniejszych schorzeń żył i stanowią defekt estetyczny,
Drugi z rodzajów, żylaki siatkowate to widoczna siatka krętych żyłek, która występuje w okolicy kolan, łydek i bocznych powierzchni ud. Podobnie jak „pajączki” nie powodują dolegliwości bólowych i zagrożenia dla zdrowia. Dolegliwość ta dotyka często kobiety młode, po ciąży, a także osoby długotrwale przebywające np. podczas pracy w jednej pozycji.

Ostatni z wymienionych rodzajów, czyli żylaki głównych pni żylnych, to najczęstsza i jednocześnie najbardziej groźna dla zdrowia postać schorzenia, zwana także przewlekłą niewydolnością żylną.

U niektórych osób, żylaki nie powodują uciążliwych objawów i stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Nie powinno się ich jednak bagatelizować. Pojawienie się tzw. „pajączków” może świadczyć o początku poważniejszych problemów z żyłami i powinno być sygnałem do wdrożenia działań, które poprawią kondycję naczyń krwionośnych – jak ćwiczenia, odpowiednia dieta i stosowanie preparatów poprawiających kondycję naczyń krwionośnych (np. żel Allenogi forte).

Baza wiedzy

Nawracające uczucie „ciężkich” nóg i widoczne naczynka, tzw. „pajączki”, to symptomy zaburzeń w obszarze układu krwionośnego nóg, których nie powinno się bagatelizować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat schorzeń nóg oraz jak niwelować uciążliwe objawy, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami.