Objawy „ciężkich nóg” – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Uczucie „ciężkich nóg” to potoczna nazwa objawów związanych z dolegliwościami kończyn dolnych do których należą ból, obrzęki nóg i dyskomfort, a także problemy z układem krwionośnym.
Objawy odczuwane są z reguły po intensywnym wysiłku (np. bieganiu czy wchodzeniu po schodach), ale także po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (stojącej lub siedzącej) lub w czasie upałów.
Uczucie ciężkich nóg towarzyszy także niedokrwieniu kończyn dolnych, na skutek zwężenia tętnic, często w wyniku zmian miażdżycowych. Tu czynnikiem ryzyka jest starszy wiek, palenie papierosów, cukrzyca i podwyższony poziom cholesterolu.
Uczucia ciężkich nóg, szczególnie jeśli regularnie się powtarza, nie można ignorować, ponieważ może oznaczać nieprawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego i być początkowym objawem niewydolności żylnej.
Diagnostyka
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, szczególnie obrzęków, widocznych naczynek oraz powiększonych żył, warto udać się do lekarza flebologa w celu wykonania badania USG Dopplera, które pomoże w ocenie stanu układu naczyniowego.
Jak łagodzić objawy?
Doraźną ulgę przyniesie unoszenie nóg do góry, co warto robić regularnie przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Jeśli pracujemy w jednej pozycji, np. siedzącej, dobrze jest co jakiś czas zrobić sobie przerwę na krótki spacer.
Jeśli masz nadwagę, postaraj się zmienić swoje nawyki żywieniowe i więcej się ruszać, by zrzucić zbędne kilogramy.
Pielęgnację nóg efektywnie wspomagają żele zawierające heparynę, trokserutynę i wyciągi z kasztanowca oraz ruszczyka, które wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają zakrzepom. Dla zwiększenia skuteczności działania i wzmocnienia mikrokrążenia, żel należy delikatnie wmasowwyać w kierunku od stóp ku górze.
Warto odpowiednio wcześnie zadbać o kondycję i stan nóg. Jeśli zbagatelizujemy początkowe objawy, może to doprowadzić do niewydolności żylnej i konieczności podjęcia leczenia operacyjnego.