Allenogi żel forte

INFOLINIA: 800 153 154
Zdjęcie pani z książką
Porady

Jak dbać o nogi?

Piękne, zadbane, a najlepiej opalone i gładkie nogi to marzenie każdej kobiety. Na ich wygląd i kondycję, ma wpływ wiele czynników – do najistotniejszych zalicza się m.in. styl życia, geny i wiek.

Na upływ czasu oraz dziedziczenie skłonności do powstawania żylaków nie mamy wpływu, dlatego w tym artykule zajmiemy czynnikami, które w dużej mierze od nas zależą.

Zdjęcie podczas pielęgnacji nóg

Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji

Niekorzystne dla funkcjonowania naczyń krwionośnych jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, siedzącej lub stojącej. Jeśli Twoja praca tego od Ciebie wymaga, pamiętaj by:

  • w przypadku pracy siedzącej robić co godzinę przerwę na krótki spacer lub przynajmniej wykonywać co jakiś czas ruch nogami. Dobrze tez jest trzymać nogi wyżej, np. na podnóżku,
  • w przypadku pracy stojącej znajdź chwilę, by posiedzieć z nogami uniesionymi do góry. Zadbaj także o wygodne obuwie, najlepiej na niskim obcasie.

Wysiłek fizyczny

Kolejnym czynnikiem, który powoduje powstawanie żylaków jest nadwaga. Dlatego warto dbać o utrzymanie prawidłowej wagi ciała, w czym pomoże właściwa dieta (bogata w błonnik, surowe warzywa i owoce), unikanie żywności typu „fast-food” i ograniczanie ilości węglowodanów.
sobie przerwę na krótki spacer.
Zdjęcie żylaków

Prawidłowa waga ciała

Codzienna aktywność, nawet w formie spaceru, ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Pozwala także na zrelaksowanie się np. po ciężkim i stresującym dniu.

Ostrożnie ze słońcem i upałami

Słońce korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, zmniejsza depresję, a także powoduje, że skóra nabiera atrakcyjnego kolorytu. Z opalaniem jednak, jak we wszystkim jest wskazany umiar.

Opalone nogi wyglądają atrakcyjnie, ale regularne opalanie może spowodować powstanie tzw. ”pajączków”. Naczynia krwionośne poddane działaniu wysokiej temperatury, rozszerzają się, a jeśli regularnie się opalasz może dojść do ich rozszerzenia na stałe. Dotyczy to nie tylko nóg, także np. twarzy.

Długotrwałe przebywanie na upale sprzyja także powstawaniu żylaków. Gdy jest gorąco, naczynia żylne się rozszerzają, co utrudnia pracę zastawkom i odpływ krwi ku górze, więc krew zaczyna zalegać w naczyniach krwionośnych.

Dlatego w upalne dni noś jasną, przewiewną, luźną odzież, stosuj filtry przeciwsłoneczne, opalaj się w ruchu i pij dużo płynów – wody lub płynów izotonicznych – co pozwali na zachowanie odpowiedniej gęstości krwi.

Baza wiedzy

Nawracające uczucie „ciężkich” nóg i widoczne naczynka, tzw. „pajączki”, to symptomy zaburzeń w obszarze układu krwionośnego nóg, których nie powinno się bagatelizować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat schorzeń nóg oraz jak niwelować uciążliwe objawy, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami.