Co powinna zawierać dieta wzmacniająca żyły?
Utrzymanie prawidłowej masy ciała, ograniczenie tłuszczów zwierzęcych i węglowodanów w diecie jest ważne dla naszego zdrowia, kondycji organizmu, a także układu krwionośnego. Jeśli jesteś narażona na tworzenie się żylaków, m.in. długotrwale przebywasz w jednej pozycji (siedzącej lub stojącej), jesteś obciążona genetycznie, masz nadwagę lub dotyczy Cię okres menopauzy, powinnaś zadbać o dietę, która korzystnie wpływa na kondycję żył.
Przede wszystkim – zapobiegaj zaparciom, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia zastawek żył w kończynach dolnych. W tym celu pij 2-3 l płynów dzienne, przy czym przewagę powinna stanowić woda mineralna lub źródlana. Możesz także pić zieloną herbatę, napar z dzikiej róży oraz gorzkie kakao – te napoje zawierają dużo flawonoidów i składników wzmacniających naczynia krwionośne.
Dobrym wyborem, w umiarkowanych ilościach (maksymalnie jedna szklanka dziennie) będą soki cytrusowe, zwłaszcza świeżo wyciskane, oraz sok z czarnego bzu i aronii.
Zadbaj także o zawartość błonnika w diecie, co wspomoże przemianę materii, usuwanie toksyn z organizmu i zapobiegnie zaparciom. Wysoką zawartość błonnika mają produkty pełnoziarniste (pszenna, żytnia, orkiszowa), kasze (gryczana, jęczmienna, jęczmienna pęczak, bulgur), brązowy i dziki ryż, pełnoziarnisty makaron, makaron ze strączków, płatki owsiane i jęczmienne.
Bogate w błonnik są także owoce takie jak banany, gruszki, truskawki, jabłka, suszone śliwki i awokado.
Zadbaj także o mikroflorę jelitową, ponieważ ma ona duże w prawidłowym funkcjonowania układu trawiennego. Jedz mleczne produkty fermentowane, które uzupełniają mikroflorę jelitową w ,,dobre” bakterie, jak jogurty, kefiry, maślanki, a także kiszonki: kapustę, ogórki i buraki.
W celu wzmocnienia naczyń krwionośnych sięgaj po produkty mające właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne i uszczelniające naczynia krwionośne: różnokolorowe warzywa i owoce, a zwłaszcza te o niebiesko – fioletowym zabarwieniu, które zawierają dużo barwników roślinnych z grupy antocyjanów. Znajdziesz je w czerwonej kapuście, bakłażanie, czerwonej fasoli, jagodach, borówkach, śliwkach, jeżynach, ciemnych winogronach i wiśniach.
Wzbogać dietę o warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C, która wzmacnia ściany żył – jej wysoką zawartość ma zielona pietruszka, papryka, czarna porzeczka, owoce dzikiej róży i truskawki.
Pamiętaj także o dostarczaniu organizmowi kwasów Omega -3. Mają one ogromne znaczenie w obniżaniu poziomu cholesterolu i ciśnienia oraz przeciwdziałaniu zakrzepom. Z uwagi na to, że nasz organizm ich nie wytwarza, musimy dostarczyć je do organizmu wraz z pożywieniem.
Łatwo przyswajalne niezbędne nienasycone kwasy Omega – 3 znajdziesz w tranie i tłustych rybach morskich (łosoś, makrela, śledź), a także w olejach roślinnych – lnianym (należy go przechowywać w lodówce, nie dłużej niż 1 miesiąc po otwarciu) i rzepakowym.
Pamiętaj, że otyłość mogą przyczyniać się do osłabienia żył w dolnych kończynach. Jeśli masz nadwagę pomyśl o diecie redukcyjnej (niskoenergetycznej) oraz zwiększeniu ilości ruchu.
By zapobiegać pajączkom i żylakom wprowadź aktywność fizyczną – np. codziennie rób 8 tysięcy kroków, co możesz osiągnąć przez regularne spacerowanie. Miej także na uwadze, że zbyt długie przebywanie w jednej pozycji negatywnie wpływa na zastawki żylne, co przyczynia się do powstania żylaków.