Allenogi żel forte

INFOLINIA: 800 153 154
Zdjęcie pani z książką
Porady

Objawy „ciężkich nóg” – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Uczucie „ciężkich nóg” to potoczna nazwa objawów związanych z dolegliwościami kończyn dolnych do których należą ból, obrzęki nóg i dyskomfort, a także problemy z układem krwionośnym.

Objawy odczuwane są z reguły po intensywnym wysiłku (np. bieganiu czy wchodzeniu po schodach), ale także po długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (stojącej lub siedzącej) lub w czasie upałów.

Uczucie ciężkich nóg towarzyszy także niedokrwieniu kończyn dolnych, na skutek zwężenia tętnic, często w wyniku zmian miażdżycowych. Tu czynnikiem ryzyka jest starszy wiek, palenie papierosów, cukrzyca i podwyższony poziom cholesterolu.

Uczucia ciężkich nóg, szczególnie jeśli regularnie się powtarza, nie można ignorować, ponieważ może oznaczać nieprawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego i być początkowym objawem niewydolności żylnej.

Zdjęcie żylaków nóg

Diagnostyka

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, szczególnie obrzęków, widocznych naczynek oraz powiększonych żył, warto udać się do lekarza flebologa w celu wykonania badania USG Dopplera, które pomoże w ocenie stanu układu naczyniowego.

Jak łagodzić objawy?

Doraźną ulgę przyniesie unoszenie nóg do góry, co warto robić regularnie przynajmniej dwa razy w ciągu dnia. Jeśli pracujemy w jednej pozycji, np. siedzącej, dobrze jest co jakiś czas zrobić sobie przerwę na krótki spacer.
Zdjęcie prezentujące pielęgnację nóg

Jeśli masz nadwagę, postaraj się zmienić swoje nawyki żywieniowe i więcej się ruszać, by zrzucić zbędne kilogramy.

Pielęgnację nóg efektywnie wspomagają żele zawierające heparynę, trokserutynę i wyciągi z kasztanowca oraz ruszczyka, które wzmacniają naczynia krwionośne i zapobiegają zakrzepom. Dla zwiększenia skuteczności działania i wzmocnienia mikrokrążenia, żel należy delikatnie wmasowwyać w kierunku od stóp ku górze.

Warto odpowiednio wcześnie zadbać o kondycję i stan nóg. Jeśli zbagatelizujemy początkowe objawy, może to doprowadzić do niewydolności żylnej i konieczności podjęcia leczenia operacyjnego.

Baza wiedzy

Nawracające uczucie „ciężkich” nóg i widoczne naczynka, tzw. „pajączki”, to symptomy zaburzeń w obszarze układu krwionośnego nóg, których nie powinno się bagatelizować. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat schorzeń nóg oraz jak niwelować uciążliwe objawy, zapraszamy do zapoznania się z naszymi artykułami.